A Magyar Létesítménygazdálkodási Szövetség egyik alapvető céljának tartja a létesítménygazdálkodás szabványosításának elősegítését Magyarországon. A nemzetközi szabványosítási életben a szövetség megalakulása óta aktívan részt veszünk. 2013-ban megalakult az MSZT MB 267 Létesítménygazdálkodás nemzeti szabványbizottság, mellyel a szabványosítás új lendületet vett hazánkban.
Köszönjük támogatóinknak, hogy lehetővé teszik munkánkat.
Támogatóink 2014-ben
|
|
Az ISO tagszervezetei a 2018 március elején zárult szavazással egyhangúan jóváhagyták az ISO 41001 Létesítménygazdálkodás. Irányítási rendszerek. Követelmények alkalmazási útmutatóval szabvány megjelenését. Mint Stan Mitchell, az ISO TC 267 nemzetközi szabványbizottság elnöke a Twitteren megjelent hírében írta:
A szabvány magyar fordítása már készül, megjelenése őszre várható.
A ISO 41001 egy un. irányítási rendszerszabvány, amellyel a létesítménygazdálkodási szervezeteket lehet majd tanúsítani, azaz ennek a szabványnak az alapján lehet eldönteni, hogy egy szervezet létesítménygazdálkodási részlege, osztálya, igazgatósága jól vagy kevésbé jól végzi a munkáját, hasonlóan pl. az MSZ EN ISO 9001:2015 Minőségirányítási rendszerek. Követelmények; az MSZ ISO 55001:2015 Vagyongazdálkodás. Irányítási rendszerek. Követelmények; és a kidolgozás alatt álló ISO 45001 A munkahelyi egészségvédelem és biztonság irányítási rendszere szabványokhoz . > Előző cikkünk
|
|
|
|
Az ISO/TC 267 az ISO 41001 szabvány kiadása után sem hagyja abba a munkát, 2017 végén 3 új szabványtervezet kidolgozását kérte 3 bizottsági tagtól. Ezek jelenleg a következő címeken szerepelnek a javaslatok között:
- Development of FM Strategy (Létesítménygazdálkodási stratégia kidolgozása);
- FM Integrated Management and Delivery Services (Integrált irányítási és szolgáltatási rendszer a létesítménygazdálkodásban);
- Encouraging appropriate management and end-user behaviour in the use of facilities (A megfelelő végfelhasználói és vezetői viselkedésminták elősegítése a létesítmények használata kapcsán).
Nagy megtiszteltetés Magyarország szakmai közössége számára, hogy a fenti 1. pont alatti szabvány kidolgozására az ISO/TC 267 László Miklóst, az MSZT/MB 267 nemzeti szabványosító műszaki bizottság elnökét kérte fel. A 2018. február 15-én megtartott ISO/TC 267/Action Group 01 „Roadmap" ülésen bemutatásra került a fenti 3 szabványjavaslat, azok céljára, terjedelmére és szerkezetére vonatkozó részletes magyarázatokkal. A munkacsoportos formában történő továbbdolgozásra a legtöbb szavazatot a mi szabványtervezetünk kapta, így hamarosan ennek kezdődik meg a kidolgozása nemzetközi szinten, angol nyelven, magyar vezetéssel.
Forrás és további részletek: www.mszt.hu |
|
|
A ISO TC 267 Facility Management szabványbizottság március 3-án és 4-én Budapesten, az Új Városházán tartotta munkabizottsági ülését. Az ülés során a résztvevők véglegesítették a két új ISO létesítménygazdálkodási szabvány, az ISO 18480-1 Facility Management – Terms and Definitions és az ISO 18480-2 Facility Management – Guidance on sourcing in Facility Management szövegét. A munkacsoport ülésén véglegesített szabványokat az ISO TC 267 előreláthatólag ez év júniusában a melbourne-i ülésén fogja jóváhagyni. A szabványok várhatóan 2017 folyamán jelennek meg és mintegy három éven belül felváltják az MSZ EN 15221-1 és MSZ EN 15221-2 szabványokat. A Magyar Szabványosítási Testület MSZT MB 267 Létesítmény- és vagyongazdálkodás nemzeti szabványosítási bizottsága, amelynek a HFMS is tagja, aktívan részt vesz az új ISO szabványok kidolgozásában. A szabványülés támogatói: Budapest Főváros Kormányhivatala, Magyar Létesítménygazdálkodási Szövetség Update: A MSZT beszámolója az ISO TC 267 budapesti üléséről. |
|
|
Két új nemzetközi létesítménygazdálkodási szabvány áll megjelenés előtt FDIS (Final Draft International Standard) státusban, amelyeket az ISO hamarosan szavazásra bocsát tagjai között, az ISO 41011 Létesítménygazdálkodás. Szakszótár és az ISO 41012 Létesítménygazdálkodás. Útmutató a forrásfolyamatokhoz és a megállapodások kidolgozásához. Ezek képezik az alapját a szintén kidolgozás alatt lévő ISO 41001 Létesítménygazdálkodás. Irányítási rendszerek. Követelmények alkalmazási útmutatóval című szabványnak.
A kidolgozás előzményei Ezeknek a szabványoknak hosszú évekre visszanyúló előzményei vannak. Az első európai szabványjavaslat a 2000-es évek elején született meg, a kezdeményezője a holland szabványügyi testület (NEN) volt. A világon az első kimondottan létesítménygazdálkodással foglalkozó szabványülést 2002. október 22-én az amszterdami repülőtér KLM Business Center épületében rendezték meg. Itt jött létre az a munkacsoport, amely később a CEN/TC 348 Létesítménygazdálkodás európai szabványügyi bizottsággá alakult. A CEN/TC 348 több mint tíz év alatt hét európai létesítménygazdálkodási szabványt dolgozott ki. Az érdeklődők az MSZT szabványkeresőjébe az MSZ EN 15221 azonosító jelzetet beírva lekérhetik a teljes listát. A lista első két tagja, az MSZ EN 15221-1:2007 Létesítménygazdálkodás. 1. rész: Szakkifejezések és meghatározásuk, valamint az MSZ EN 15221-2:2007 Létesítménygazdálkodás. 2. rész: Útmutató a létesítménygazdálkodási szerződések kidolgozásához szabvány képezte az új ISO-szabványsorozat kidolgozásának kiindulópontját. Külön érdekesség, hogy az MSZT és így Magyarország már az amszterdami alakuló ülést megelőzően is részt vett a szabványjavaslat összeállításában és azóta is egyre kiterjedtebb, aktív szerepet tölt be a létesítménygazdálkodás szabványosításában.
Az ISO 4101X szabványok kidolgozása 2012 végén Berlinben kezdődött meg.
Az ISO/TC 267 nemzetközi műszaki bizottság 2012 decemberében tartott alakuló ülésének résztvevői. A hátsó sorban középen a három magyar delegált.
|
Bővebben...
|
|
A ISO TC 267 Facility Management szabványbizottság február 8 -10 között Budapesten, az Új Városházán tartotta plenáris ülését. Az ülés során a résztvevők jóváhagyták a két új ISO létesítménygazdálkodási szabványt, az ISO FDIS 41011 Facility Management – Terms and Definitions és az ISO FDIS 41012 Facility Management – Guidance on sourcing in Facility Management szabványokat, amelyek ezután kerülnek szavazásra. A szabványok várhatóan 2017 folyamán jelennek meg és mintegy három éven belül felváltják az MSZ EN 15221-1 és MSZ EN 15221-2 szabványokat. A TC ülés központi témája az új, ISO 41001 létesítménygazdálkodási irányítási szabvány volt. A Magyar Szabványosítási Testület MSZT MB 267 Létesítmény- és vagyongazdálkodás nemzeti szabványosítási bizottsága, amelynek a HFMS is tagja, aktívan részt vesz az új ISO szabványok kidolgozásában. A szabványülés támogatói voltak: Budapest Főváros Kormányhivatala, ÉMI Nonprofit Kft. és a Magyar Létesítménygazdálkodási Szövetség. További információk az MSZT weblapjának cikkében itt.
Az ISO TC 267 budapesti ülésének résztvevői négy kontinensről. Jobb oldalon a magyar delegáció. Középen kicsit balra elöl fehér ingben Stan Mitchell, az ISO TC 267 elnöke. |
|
|
|
|
|
4. oldal / 7 |
|
|