|
2008-07-30 |
|
Budapest belvárosában nagyjából annyiért parkolhatunk, mint New Yorkban vagy Washingtonban – derül ki a Colliers International júliusban kiadott nemzetközi piackutatásából, amely Észak-Amerika 64 metropolisza mellett Európa, Ázsia és Latin-Amerika 74 városát, illetve azok vonzáskörzetét vizsgálta meg.
Saly Miklós, a Colliers Magyarország Kft. irodadivíziójának társigazgatója hozzátette, az irodaházakban kialakított parkolók díjszabásánál a fejlesztők külön figyelembe veszik a telek elhelyezkedését (és ebből adódóan annak értékét), a mélyépítés költségét, amely az általános dráguláshoz ugyancsak hozzájárulhat, különösen a folyóhoz közeli építkezéseknél.
Ezeknek a mélygarázsoknak nyilvánvalóan ugyanúgy meg kell térülniük, mint a felszín feletti irodaterületeknek. Előfordulhat az is, hogy egy nagy bérlő messze nem visz el annyi parkolót, amennyi neki járna, ebben az esetben a fejlesztőnek külön fejfájást okozhat, hogy az üresen maradó helyeket miként adja bérbe. Ilyenkor szokták egy-egy irodaház mélygarázsát megnyitni a nagyközönség számára, vagy a környékbeli irodák bérlői számára. Ez persze már biztonsági kérdéseket is feszeget, de általánosságban elmondható, hogy az irodaházakban a parkolóhelyek sokkal inkább hiánycikknek számítanak, mint feleslegnek.
A Colliers International tanulmányából
Globálisan növekvő tendenciát mutatnak a parkolási díjak - Munkaerőpiaci megrázkódtatások fékezhetik a növekedést
Globálisan növekvő tendenciát mutatnak a parkolási díjak a Colliers International immár nyolcadik, évente készülő piackutatási beszámolója szerint. A gazdasági stagnálás ellenére ötödik éve folyamatosan drágul a városi parkolás. Az átlagos értékeket tekintve a legdrágábban Amerika és Kanada városaiban parkolnak az autósok. A legmagasabb parkolási díjakat azonban a vizsgált összes város közül Londonban szedik (68,07 US dollár/nap, 1 166,87 US dollár/hónap). Az ázsiai- illetve csendes óceáni térségben Ausztrália viszi a pálmát (54.47 $/nap - 774.76 $/hónap), Latin-Amerikában pedig Santiagóban (Chile) jegyzik a legmagasabb árakat (200.00 $/hónap).
A drágulás mögött az húzódhat meg, hogy bár 2008-ban – a piackutatás bázisát képező amerikai gazdaság - lassult, az irodaépületek telítettsége továbbra is magas szinten van, amely a havi parkolási díjak emelkedését eredményezte. A parkolóházak és garázstulajdonosok árképzését a gázáremelkedés és a korlátozott kínálat is befolyásolja, így lehetőségük van magasabb díjak megszabására.
Az amerikai gazdaság elemzői viszont úgy vélik, hogy az elkövetkezendő hónapok lassulása már a munkaerőpiacon is megrázkódtatásokat fog okozni. Ennek következménye pedig a parkolási díjak terén is hozhat enyhe elmozdulást a közeljövőben, sőt a piacok némelyikén már most is tapasztalható árcsökkenés.
A számok tükrében
A három legdrágább parkolási körzet Európa, Közel-Kelet és Afrika területén (napi/havi díjak U.S. dollárban):
London – City: 68.07 $/nap - 1,166.87 $/hónap
London – West End: 62.23 $/nap - 1,135.76 $/hónap
Stockholm, Sweden: 39.40 $/nap - 508.92 $/hónap
A három legdrágább parkolási körzet Ázsia – Csendes óceán térsége (napi/havi díjak U.S. dollárban):
Sydney, Australia: 54.47 $/nap - 774.76 $/hónap
Hong Kong, China: 28.16 $/nap - 742.40 $/hónap
Perth, Australia: 15.03 $/nap - 610.42 $/hónap
A három legdrágább parkolási körzet Latin-Amerikában (napi/havi díjak, US dollárban):
Santiago, Chile: 200.00 $/hónap
Mexico City, Mexico: 20.00 $/nap - 150.00 $/hónap
Lima, Peru: 15.00 $/nap - 145.00 $/hónap
A három legdrágább parkolási körzet az USA-ban (középérték, havi díjak):
New York City, Midtown: 585.00 $/hónap
New York City, Downtown: 462.00 $/hónap
Boston, MA: 460.00 $/hónap