 |
Mi is a létesítménygazdálkodás? - fogalommagyarázat
Az előző cikkben egy nemrég lefolytatott világméretű kutatás alapján áttekintettük mi az általános szakmai vélekedés a létesítménygazdálkodás fogalmáról. A létesítménygazdálkodást tekintve számtalan eltérő értelmezéssel találkozunk. Az eredeti kifejezés a „facility management" vagy „facilities management" eredete is homályos, sok különböző magyarázat létezik.
Valószínűsíthető, hogy a kifejezés a 80-as évek során jött létre az Egyesült Államokban. A 2000-es évek elején elindult először nemzeti, majd európai szabványosítás hozott létre először egységes definíciót. Ezt követte az ISO szabványok kidolgozása, amelyek egy része magyarul is megjelent. A szabványháttérre később térünk ki részletesen.
A létesítménygazdálkodás fogalma az ide vonatkozó ISO szabványok alapján: A létesítménygazdálkodás szervezeti funkció, amely integrálja az embereket, a helyet és a folyamatot az épített környezeten belül, az emberek életminőségének és a fő tevékenység termelékenységének javítása céljából. A létesítménygazdálkodás feladata a szervezeten belül a munkahely és a munkavégzés szükségleteihez kapcsolódó belső szolgáltatások iránti kereslet és kínálat irányítása a szervezet stratégiájának figyelembe vételével.
Egy szervezet létesítménygazdálkodási funkciója nyújtja a főtevékenységnek mindazon olyan szolgáltatásokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy maga a szervezet működőképes maradjon.
Ez köznapi nyelve lefordítva azt jelenti, hogy minden szervezetnek van létesítménygazdálkodása, akár tudják, akár nem. Sok esetben másképp hívják, van, hogy az egyes ide tartozó szervezeti funkciók szétszórtak, nincs egységes irányításuk. Az oktatási tapasztalatok alapján ritka az olyan szervezet, amelynél pontosan tisztában vannak ennek a szervezeti funkciónak a jelentőségével és még ritkább, amelynél minden érintett számára világos szabályzatok tartalmaznák a követelményeket és az eljárási módokat. Igen gyakori, hogy a szervezeti funkció összemosódik az általa nyújtott szolgáltatásokkal.
|
|